Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prague Lions

historie

Tým amerického fotbalu Prague Lions byl založen v lednu 1991 a tím se začala psát nejen historie našeho týmu ale i historie amerického fotbalu v České Republice. Podnětem byl exhibiční zápas 10. listopadu 1990 mezi německými týmy Noris Rams a Bamberg Bears. Byl se podívat i Martin Vobořil, a jeho prvotní aktivita způsobila, že se dnes můžeme těšit z tohoto krásného sportu.

Název Prague Lions si náš tým zvolil ze zřejmého důvodu. Jako první tým v ČR jsme nemohli najít lepší název, neboť lev je na státním znaku našeho státu. Ani o týmových barvách jsme nemuseli dlouho přemýšlet, zvolili jsme si podle národní trikolóry modrou, červenou a bílou. Červenou později nahradila barva oranžová.

V začátcích trénoval náš tým na Letenské pláni bez patřičných znalostí a zkušeností, výstrojí a zázemí, zato s nebývalým nadšením a elánem v počtu 100 až 150 hráčů. Prvním zlomem v této době byla účast některých hráčů na stáži v Norimberku u již zmiňovaných Noris Rams. V Německu získali naši hráči cenné zkušenosti, ale zároveň nastaly i první neshody, které vyústily k rozdělení Prague Lions a vzniku týmu Prague Cocks, ze kterého se po čase oddělil i třetí tým v České Republice - Prague Panthers. Díky zkušenostem z Německa se náš tým mohl dobře připravovat na další velký krok kupředu. Tímto krokem bylo utkání našeho týmu s Američany z Wheaton College. V tomto utkání si naši hráči poprvé oblékli fotbalové výstroje, které zapůjčil soupeř. Za konečný výsledek 0:36 se náš tým nemusel stydět, neboť se jednalo o první zkušenost jak se zápasovou taktikou, tak i s pohybem v pro nás nezvyklé fotbalové výstroji. V tomto zápase jsme si také uvědomili, že bez dalších tréninků a bez odborné pomoci nepůjde náš tým kupředu, a proto nás velice potěšila prázdninová návštěva křesťanského výběru USA Christian Outreach Intl., jejichž hráči i trenéři nám předali cenné zkušenosti a náš tým se mohl dále zlepšovat.

V tomto období rozvoje jsme si zpestřovali tvrdé tréninky zápasy s Kohouty nebo Pantery, ale vždy se jednalo o zápasy bez výstrojí a bez rozhodčích, které spíše připomínaly rugby nebo přetlačovanou. V lednu 1992 jsme si konečně objednali výstroje v USA a začali se těšit, ze konečně začneme trénovat a hrát opravdový americký fotbal. Naše sny a představy se splnily v létě 1992, kdy dorazily očekávané výstroje.

Po nedlouhé době seznamování s tímto novodobým brněním nás čekalo zajímavé utkání. Sloučením Prague Cocks a Prague Panthers našemu týmu vyrostl rovnocenný soupeř na českém poli a díky tomu se mohlo uskutečnit první utkání dvou českých týmu amerického fotbalu. Tento slavnostní den nastal 19. září 1992 na hřišti FTVS v Dejvicích, kde se v tomto historickém zápase utkaly týmy Prague Lions a Prague Panthers. Výsledek 26:16 pro náš tým není tak důležitý jako fakt, že tímto zápasem jsme položili základní kámen ke vzniku České ligy amerického fotbalu. Tento zápas jsme si zopakovali o 14 dní později v exhibičním utkání ve Voticích, které skončilo vítězstvím Lions 18:0, hlavním smyslem této akce byla v ukázka amerického fotbalu širší veřejnosti. Poté nastal opět další zápasový útlum plný poctivého tréninku, ale už jsme konečně trénovali na opravdovém hřišti a navíc měli jsme už šatny a sprchy. Naši poctivou práci jsme měli možnost zúročit 6.dubna 1993, kdy se náš tým jako první v České republice vydal na zkušenou za hranice státu. Naším cílovým městem byl Berlín, kde jsme se utkali s týmem Berlin Stars. Vítězstvím 16:8 jsme překvapili a ukázali nejen Němcům, že s českými týmy bude muset počítat celá Evropa. V Berlíně jsme také měli možnost navštívit Američan Bowl ´93, kde se utkaly týmy Buffalo Bills a Minesota Vikings a nám se naskytla jedinečná příležitost vidět na vlastní oči zápas týmu NFL. Po vítězství v Berlíně následovala studená sprcha, která nás čekala v květnu 1993 v Lipsku, kde jsme podlehli domácím Leip-zig Lions 42:12 a poznali jsme, ze nás v americkém fotbale čeká ještě dlouhá cesta. Hořkosti porážky jsme se zbavili 20.června 1993 v dalším domácím exhibičním zápase s Panthery v Hradci Králové. Zvítězili jsme 26:7, ovšem daleko více nás potěšila návštěva diváku, neboť i přes nepřízeň počasí jich sledovalo tento zápas 2500 a my jsme se přesvědčili, že americký fotbal, pokud má dobrou propagaci, dokáže diváky přitáhnout. Třeba právě vás!

Toto ranné období týmu Prague Lions skončilo v listopadu 1993, kdy do týmu přichází americký trenér Michael Quesnell a s ním i velké změny hry a organizace našeho týmu.

 

největší úspěchy

Mistr ligy 1998, 2004 (seniorský tým) Mistr ligy 2003, 2004 (juniorský tým)